Recenzje

 

…W ramach tego samego koncertu (23 października, Florianka) z krótkim recitalem wystąpił też Marcin Koziak. W zróżnicowanym programie (X Rapsodia, Stabat Mater, Ave Maria i Fantazja na tematy z „Wesela Figara” ) młody, wciąż wspaniale rozwijające się artysta udowodnił, że jest i porywającym wirtuozem i uduchowionym poetą fortepianu.

Po recitalu solowym,  ‘Dni Muzyki Franza Liszta’ w Krakowie, 23.X.2011
Recenzja, Anna Woźniakowska, ‘Ruch Muzyczny’, 27.XI.2011

 

***

 

W pierwszej części wczorajszego koncertu Sinfonietta Cracovia wraz Marcinem Koziakiem wykonała Koncert fortepianowy e-moll, Fryderyka Chopina. Nie było to po prostu kolejne odegranie muzyki Chopina w kończącym się jego roku, lecz w najwyższym stopniu dopracowana i wytrawna interpretacja chopinowskiego koncertu, który z okazji jubileuszu rozbrzmiewał setki razy. Maksymalne skupienie orkiestry prowadzonej od pierwszych skrzypiec przez Roberta Kabarę zaowocowało znakomitym brzmieniem zespołu i doskonałą współpracą z solistą. Zaś pianista pokazał, że w zakresie chopinistyki ma wiele do powiedzenia i jest bez wątpienia indywidualnością.

Grę Koziaka cechuje szczególna wierność tekstowi dzieła, precyzja dogrania szczegółów, wielkie skupienie w częściach wolnych i wirtuozowska nonszalancja w najbardziej karkołomnych pasażach. Publiczność aplauzem domagała się trzykrotnie bisu od młodego pianisty, dzięki czemu mieliśmy okazję podziwiać równie świetną grę solową co wcześniej z zespołem orkiestrowym. Szczególny podziw wzbudziła Etiuda c-moll op.10 nr 12, prawdziwie wirtuozowsko zagrana w iście rewolucyjnym tempie, można było odnieść wrażenie, że im bardziej wymagająca partia tym łatwiej przychodziło mu jej zagranie.

Po koncercie z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod dyr. Roberta Kabary,
Filharmonia Krakowska, 23.11.2010
„XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – Indywidualności”
23.11 2010 Concert in Krakow Philharmonic Concert Hall
Recenzja internetowa, Daniel Wierzejski

www.danielwierzejski.blogspot.com

 

***

 

…głębokie wrażenie wywarł na mnie polski pianista Marcin Koziak, student Tamasa Ungara z TCU. Jego wykonanie Scherza nr 2 Chopina było porywające, jego mazurki Szymanowskiego były objawieniem, a druga sonata Rachmaninowa była zniewalającym dramatem muzycznym…

Po występie podczas eliminacji do XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna w Fort Worth, 22.02.2013
Recenzja Olis Chlism, Star Telegram

 

***

 

Jestem uszczęśliwiony występem Marcina w I etapie konkursu. Grał fenomenalnie. W jego grze czuło się ducha Chopina. On w swojej grze wciela jedną z naczelnych idei syndromu Chopina: poczucie wolności, którą daje śmiałość.

Po występie podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Recenzja Profesora Mieczysława Tomaszewskiego z artykułu Agnieszki Malatyńskiej
Dziennik Polski, 09.10.2010

 

***

 

 … Koziak udowodnił, że jest muzykiem wyjątkowym. Te nagrania ukazują pianistę, który ma naturalne wyczucie sztuki Chopina, potrafi klarownie przekazać formę i posiada wirtuozerię niezbędną do odpowiedniej interpretacji jego muzyki.

Z książeczki do płyty “Chopin Marcin Koziak” wyd. w 2012 roku, nr katalogowy NIFCCD616
John Allison

***

 

(…) Główną atrakcją wieczoru był V Koncert fortepianowy Beethovena, wykonany przez młodego polskiego pianistę Marcina Koziaka. Jego interpretacja tego pięknego utworu była wykwintna muzycznie i błyskotliwa technicznie, zróżnicowanie odcieni brzmienia i kontrastów dynamicznych pieczołowicie zaplanowane i przeprowadzone, a ustępy pasażowe, gamy i ornamentacje wykonane całkowicie bez wysiłku. Przed prężnym wejściem w rondo trzeciej części pianista przeprowadził [powtarzany] akord Es-dur z prawdziwie artystycznym zacięciem; potrafił też sprawić, że słynna sekwencja akordowa brzmiała świeżo przy każdym jej powrocie. (…) Występ został przyjęty owacjami na stojąco, na co Koziak życzliwie odpowiedział, wykonując Etiudę c-moll op. 25 nr 12 Chopina – etiudę o ciągłym przebiegu, która wypływała spod jego palców z wielką prędkością, niczym błyszczące kryształy. Cudowne!

Po koncercie w Mechanics Hall w Worcester, Massachusetts, z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej pod dyr. Bogusława Dawidowa w ramach tournée po Stanach Zjednoczonych.
recenzja Joyce Tamer, Telegram.com, 13.II.2016,
pod tytułem „Znakomity pianista główną atrakcją koncertu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej”

 

***

 

Jest on (…) prawdziwym artystą; nie mogę doczekać się, aby usłyszeć go ponownie.

Po występach podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie, maj 2014
Recenzja Timothy Gilligan, New York Concert Review Inc. 13.06.2014
 

***